
Strona Autorska
Marek Krajewski
Marek Krajewski
autor osiemnastu bestsellerowych powieści kryminalnych, filolog klasyczny. Laureat prestiżowych nagród literackich i kulturalnych (m.in. Paszportu „Polityki", Nagrody Wielkiego Kalibru, Nagrody Prezydenta Wrocławia, Śląskiego Wawrzynu Literackiego), odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego książki przetłumaczono jak dotąd na osiemnaście języków. Zadebiutował w 1999 roku „Śmiercią w Breslau” - w 2019 roku obchodzimy 20-lecie jego twórczości. Miłośnik filozofii i logiki.
Najnowsza książka
Książki
Audiobooki
Aktualności
Spektakl „Mock – czarna burleska” na otwarcie sezonu 2019/2020 Teatr Capitol
Inspirowany twórczością Marka Krajewskiego spektakl „Mock – czarna burleska” otworzy sezon 2019/2020 we wrocławskim Teatrze Capitol…
Marek Krajewski na swojej stronie na Facebooku podaje, że reżyser spektaklu Konrad Imiel spytany o jego gatunek odpowiada, że jest to „dzieło wymykające się jednoznacznej klasyfikacji gatunkowej i umieścił je w szerokim spektrum pomiędzy rewią burleskową, a nawet operą. Obaj sądzimy, że ta niejednoznaczność może być wielkim plusem i dobrze koresponduje z wieloznacznością mojego bohatera”.
Jesienna premiera „Czarnej burleski” będzie jednocześnie punktem kulminacyjnym obchodów 90-lecia Teatru Capitol.
Więcej o samym spektaklu przeczytać można na oficjalnej stronie teatru oraz stronie Marka Krajewskiego na Facebooku:
Marek Krajewski laureatem nagrody Fala
20 lipca 2019 r. Marek Krajewski, jako trzecia osoba w historii, uhonorowany został nagrodą Fali Festiwalu Media i Sztuka w Darłowie podczas 9. edycji Festiwalu Media i Sztuka. To wyjątkowe odznaczenie otrzymał z rąk burmistrza – Arkadiusza Klimowicza…
Nagroda Fali przyznawana jest od trzech lat za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, jak podaje oficjalny portal miasta Darłowo. Poprzednie dwie statuetki otrzymali Cezary Łazarewicz oraz Michał Olszański.
Oficjalne zdjęcia udostępnione zostały na portalu internetowym miasta Darłowo:
Marek Krajewski gwiazdą Festiwalu „Kryminalna Warszawa” – Warszawskie Targi Książki 2019
Marek Krajewski miał okazję uczestniczyć jako gość specjalny w nowym projekcie – Festiwalu „Kryminalna Warszawa”. Jak podają organizatorzy Warszawskich Targów Książki, powstanie osobnego panelu dla fanów powieści kryminalnych wynikało z popularności, jaką cieszył się ten gatunek podczas 9. edycji targów w 2018 roku. Podczas 10. edycji Marek Krajewski wraz z Zygmuntem Miłoszewskim wystąpili na Scenie Głównej…
Podczas „Kryminalnej Warszawy” miłośnicy gatunku mieli okazję spotkać się ze swoimi ulubionymi pisarzami. Łącznie odbyło się 20 paneli i spotkań, wśród których głównymi punktami programu były wystąpienia Marka Krajewskiego i Zygmunta Miłoszewskiego.
Więcej na temat Festiwalu „Kryminalna Warszawa” oraz samych Warszawskich Targów Książki dowiedzieć się można na oficjalnej stronie wydarzenia:
Spotkania autorskie
MK w mediach
Partia szachów z Markiem Krajewskim – reportaż Macieja Nycza
Krajewski jednak – co bardzo mu się chwali – nie wymyśla siebie na nowo i nie skąpi nam tego, co w jego pisarstwie cenimy. Nie należy do tych, którzy w pogoni za fabularnymi fajerwerkami tylko szkicują świat przedstawiony. On maluje go z dużym przywiązaniem do detali. Nie jest to tylko dekoracja z małomiasteczkowego teatru, który najlepsze lata ma już dawno za sobą – czytelnik dostaje wielowymiarowy, intrygujący obraz, który pomaga mu wejść w klimat całej historii.
Najważniejszy jest dla mnie bohater – wywiad z Markiem Krajewskim – Lubimy Czytać
Dla mnie ważna jest przede wszystkim wiarygodność. A cóż w tym kontekście to znaczy? Wiarygodny bohater to taki, który ma swoje blaski i cienie – jak my wszyscy zresztą. Wiarygodny bohater znajduje się w sytuacji trudnych wyborów i te wybory podejmuje. Wiarygodny bohater wreszcie to taki, który jest rozdarty pomiędzy sprzecznymi racjami.
Zapowiedź „Dziewczyny o czterech palcach” – Exu Magazine, Piotr Skowron
Ktoś kiedyś napisał, że gdy bohater wchodzi do którejś z knajp, czytelnik czuje zapach potraw, które akurat tam serwują. Krajewski to niesamowity szczególarz i pedant – oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wszystko jest opisane niesamowicie dokładnie, od cech postaci po kształt krzesła w wyszynku. Co najważniejsze, mimo tej dokładności – w żaden sposób nie nudzi czytelnika. W powieściach autora nie ma praktycznie błędów, między innymi dlatego, że stale je konsultuje z fachowcami z danej dziedziny.
Galeria
Spektakl Teatru Telewizji „Mock”
Zdj. Witold Płóciennik
„Mock. Ludzkie zoo” premiera 24.08.2018
Zdj. Empik
„Mock. Pojedynek” premiera 22.08.2018
zdj. Empik
Dla mediów
Okładki książek
pliki w formacie JPG, 402px x 500px